Program wychowawczo- profilaktyczny
Szkoła i przedszkole dbające o wszechstronny rozwój dzieci w życzliwej atmosferze
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”
Kornel Makuszyński
I. PODSTAWA PRAWNA
Program Wychowawczy i Profilaktyki został opracowany na podstawie:
-
- Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe ( Dz.U. 2021 poz. 1082 z późn.zm.).
- Deklaracji Praw Dziecka z 1959 r.
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Ustawy z dnia 20 lipca o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.
- Konwencji o Prawach Dziecka.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach, placówkach (Dz.U.2017. poz. 1591 z późn. zm.)
- Podręcznika Szkoły Dialogu- Leo Pauw, Jakob van Sonderen.
- Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. z 2022 r. poz. 645 z późn. zm.)
Zadania programu wychowawczo-profilaktycznego na rok 2023/24 uwzględniają następujące kierunki polityki oświatowej państwa:
- Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, w tym wsparcie powrotu do szkół języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.
- Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz zajęć wychowania do życia w rodzinie.
- Doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego.
- Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
- Rozwój kształcenia zawodowego i uczenia się w miejscu pracy w partnerstwie z przedstawicielami branż.
- Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.
- Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
- Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.
- Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
- Wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą oraz tworzenie stabilnych warunków do nauczania języka polskiego za granicą przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz beneficjentów przedsięwzięć i programów ustanowionych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
II. SZKOŁA PODSTAWOWA
-
MISJA SZKOŁY
Misją szkoły jest wprowadzanie w życie przez uczniów przesłania :
„Szanujcie siebie i swoich rówieśników, pomagajcie tym, którzy potrzebują wsparcia i uśmiechajcie się jak najczęściej”.
Marek Michalak Kawaler Orderu Uśmiechu.
-
WIZJA SZKOŁY
Celem jest szkoła, która jest dla ucznia drugim domem – bezpiecznym, przyjemnym, która umacnia jego wiarę we własne siły oraz zdolność osiągania wartościowych i trudnych celów.
Nauka w naszej szkole ma być przyjemnością, ma dobrze przygotować uczniów do życia w świecie dorosłych. Chcemy zapewnić uczniom wszechstronny rozwój ukierunkowany na dobro, piękno, prawdę, pracę, samodoskonalenie się, odpowiedzialność, sprawiedliwość, uczciwość i tolerancję oraz na dostrzeganie potrzeb innego człowieka.
Dlatego w Szkole Podstawowej, wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirkowie realizujemy program edukacyjny Szkoła Dialogu. Program ten jest oparty m.in. na myśli i doświadczeniach Janusza Korczaka. Jego celem jest przekształcenie szkoły i klasy w demokratyczną społeczność, w której konflikty rozwiązuje się w konstruktywny sposób. Program pomaga w zdobywaniu kompetencji społecznych takich jak: aktywne słuchanie, wyrażanie uczuć, stawianie się w sytuację drugiej osoby, rozwiązywanie konfliktów, dawanie komplementów, radzenie sobie ze złością, docenianie różnic czy rozpoznawanie uprzedzeń. Staramy się, by nasza placówka była dobrze postrzegana w środowisku.
Wierzymy, że praca wychowawcza wsparta autorytetem ludzi, którzy zasłużyli na Order Uśmiechu, przyniesie efekty.
-
MODEL ABSOLWENTA SZKOŁY
Uczeń kończący szkołę podstawową powinien charakteryzować się: rozumieniem ciągłej potrzeby pracy nad sobą i otwartością na innych, zdolnością rozróżniania dobra od zła oraz świadomością konsekwencji własnych wyborów, umiejętnością życia w społeczności i niesienia pomocy innym. Absolwenci naszej szkoły będą ludźmi, dla których idea czynienia dobra innym będzie tą ideą, która stanie się jednym z ważniejszych kierunków postępowania w dorosłym życiu.
III. ZAŁOŻENIA – PRIORYTETY SZKOŁY W ZAKRESIE WYCHOWANIA I PROFILAKTYKI.
Wychowanie:
Proces wspomagania dziecka w rozwoju z ukierunkowaniem na osiągnięcie pełnej dojrzałości: fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej. Działania wychowawcze ma wspierać kontynuowanie wdrażania programu edukacyjnego Szkoła Dialogu, którego celem jest przekształcenie szkoły i klasy w demokratyczną społeczność, w której każdy czuje się odpowiedzialny oraz zaangażowany i w której konflikty rozwiązuje się w konstruktywny sposób.
Na poziomie szkoły program pomaga stworzyć klimat pod względem społecznym i etycznym, w którym
- wszyscy traktują się w pozytywny sposób
- wykorzystuje się siły drzemiące w dzieciach
- uczniowie i nauczyciele czują się bezpiecznie i chętnie wykonują swoją pracę
Na poziomie uczniów program dąży do kształtowania w uczniach postaw:
- wspólnego podejmowania decyzji w demokratyczny sposób,
- konstruktywnego rozwiązywania konfliktów,
- brania odpowiedzialności za siebie nawzajem i za społeczność,
- przyjmowanie otwartej postawy względem różnic pomiędzy ludźmi,
Profilaktyka
Proces wspierający zdrowie psychiczne i fizyczne poprzez pomoc i towarzyszenie uczniowi w zdobywaniu wiedzy o zagrożeniach dla zdrowia oraz nabywaniu umiejętności przeciwdziałania tym zagrożeniom. Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje. Wspierając rodziców w trudnym procesie wychowawczym własnych dzieci, w szkole corocznie podejmuje się szereg działań z zakresu profilaktyki, zarówno wychowawczej jak i uzależnień. Za wychowanie młodego człowieka są odpowiedzialni jego rodzice lub prawni opiekunowie. Wszyscy nauczyciele, pracownicy obsługi, a także przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą są zobowiązani wspierać ich w tym działaniu.
Program wychowawczo profilaktyczny został opracowany na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb i problemów aktualnych w środowisku szkolnym z uwzględnieniem:
- ewaluacji wcześniejszego programu wychowawczo-profilaktycznego realizowanego w roku szkolnym 2022/2023
- wniosków z analiz pracy zespołów zadaniowych, przedmiotowych i wychowawczych),
- badań ankietowych skierowanych do uczniów, i rodziców.
Badania przeprowadzone były w maju 2023 r.
Podsumowanie, wnioski i zalecenia:
Na podstawie przeprowadzonych badań i sporządzonej diagnozy wynika, że na terenie szkoły występują zjawiska niepożądane.
W kontekście uzyskanych wyników i ich analizy zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w zakresie profilaktyki uzależnień oraz budowania prawidłowych relacji międzyludzkich w poszanowaniu godności drugiego człowieka.
Czynnikami chroniącymi naszej szkoły są̨:
- dużą grupa uczniów wykazuje pozytywną postawę wobec szkoły i nauki. Są to uczniowie, którzy doceniają pozytywny klimat szkoły, angażują się w działania i inicjatywy podejmowane przez szkołę,
- wysokie poczucie bezpieczeństwa na terenie szkoły,
- duża świadomość odpowiedzialności i konsekwencji zachowania,
- atmosfera szkolna i klasowa jest przyjazna uczniowi,
- relacje nauczyciel uczeń są oparte na zaufaniu i szacunku dla drugiego człowieka -
nauczyciele mają istotny wpływ na zachowanie uczniów, - dobry kontakt oraz wsparcie emocjonalne ze strony nauczycieli, rodziców, pedagoga,wychowawców
- szkoła promuje zdrowy styl życia, pokazuje jak można spędzić wolny czas,
- wielu uczniów wykazuje dużą wrażliwość społeczną, angażując się w działalność wolontariatu,
Szkoła dobrze realizuje działalność profilaktyczną.
Czynniki ryzyka zdiagnozowane na podstawie wyników badań:
- Używanie substancji psychoaktywnych przez niektórych uczniów
- Zjawisko cyberprzemocy,
- Przebywanie zbyt dużej ilości czasu on-line, brak kontroli rodzicielskiej.
- Przemoc wobec rówieśników.
- Występowanie przemocy w rodzinach uczniów.
Zalecenia do dalszej działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej oraz profilaktycznej
- oferowanie na terenie szkoły alternatywnych możliwości spędzania czasu poza lekcjami, m.in. poprzez kontynuowanie oferty zajęć dodatkowych,
- wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej ,kontynuacji działań na rzecz szerszego udostępniania kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy,
- wzbudzanie poczucia przynależności do grupy, czynienie dobra, odpowiedzialności społecznej,
- zajęcia profilaktyczne prowadzonych na terenie szkoły zarówno dla uczniów, ale i rodziców,
- wzmacnianie asertywności, poczucia własnej wartości, umiejętności rozwiązywania konfliktów,
kontynuowanie działań z zakresu dbałości o bezpieczeństwo, - dalsza integracja zespołów klasowych,
- kontynuowanie wsparcia i pomocy w zakresie dostosowania wymagań zgodnie z potrzebami uczniów w dotychczasowej formie,
- podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz i międzyszkolnej,
- zachęcanie uczniów do systematycznej pracy, nagradzanie za osiągane efekty,pomaganie w wyznaczaniu kolejnych celów i motywowanie do ich zdobywania,
- wspieranie rodziców w ich zasadniczej roli wychowawczej oraz uwrażliwianie na przejawy niepokojących zachowań, eliminowanie negatywnych zjawisk społecznych w szkole (np. przemoc i agresja, używanie substancji psychoaktywnych w tym papierosów
i alkoholu). - Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.
Zadania profilaktyczne programu to:
- zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole,
- znajomość zasad ruchu drogowego - bezpieczeństwo w drodze do szkoły,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
- rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych ,
- eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,
- niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, telefonów komórkowych,
- uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem
- uczenie dbałości o zdrowie psychiczne oraz wzmacnianie poczucia oparcia w najbliższym środowisku(rodzina , nauczyciele, specjaliści) w sytuacjach trudnych, czynienie dobra
Program Wychowawczo - Profilaktyczny obejmuje treści, cele, zadania o charakterze wychowawczo – profilaktycznym skierowanym do uczniów, nauczycieli i rodziców. Jest dokumentem pozwalającym scalać oddziaływania wychowawcze, profilaktyczne szkoły i środowiska rodzinnego uczniów. Stanowi wytyczne do pracy wychowawczej skierowane do dyrekcji szkoły, pedagoga szkolnego, wychowawców klas, nauczycieli przedmiotów, Samorządu Uczniowskiego, pracowników administracyjnych szkoły oraz organizacji i instytucji wspomagających pracę szkoły, przy współudziale rodziców i z uwzględnieniem ich oczekiwań dydaktyczno – wychowawczych. Realizacja założeń programowych powinna wpłynąć na spójność i wielokierunkowość oddziaływań wychowawczych i profilaktycznych skierowanych do uczniów szkoły. Treść programu uwzględnia niektóre założenia Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Zadaniem szkoły, jako środowiska wychowawczego jest: wspieranie wszechstronnego rozwoju osobowościowego uczniów w wymiarze intelektualnym, społecznym, emocjonalnym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym i duchowym; sprzyjanie rozwojowi cech osobowości dziecka koniecznych do aktywnego i etycznego uczestnictwa w życiu społecznym; skoordynowanie oddziaływań wychowawczych domu, szkoły i środowiska rówieśniczego; poszanowanie godności dziecka, zapewnienie dziecku przyjaznych, bezpiecznych i zdrowych warunków do nauki i zabawy, działania indywidualnego i zespołowego, rozwijanie samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie i najbliższe otoczenie; dbałość o to, aby dziecko mogło nabywać wiedzę i umiejętności potrzebne do zrozumienia świata.
IV. CELE OGÓLNE PROGRAMU
- Współudział w wychowaniu zgodnym z przyjętym systemem wartości: szacunek do siebie i do innych, życzliwość, uczciwość, kultura osobista, odpowiedzialność, tolerancja, patriotyzm, przyjaźń i dbałość o zdrowie.
- Pomoc uczniom w uzyskaniu odpowiedniej postawy etycznej i hierarchizowaniu wartości;
- Pomoc w odnajdywaniu swojego miejsca w rodzinie, w grupie koleżeńskiej i w społeczności szerszej: lokalnej, regionalnej i narodowej,
- Kształtowanie etyki pracy, zwłaszcza rzetelności, uczciwości i samodzielności.
Edukacja wczesnoszkolna
|
|
|
|
|
---|---|---|---|---|
Obszar |
Zadania |
Sposoby realizacji / cele |
Osoby odpowiedzialne |
Terminy realizacji |
Zdrowie - edukacja zdrowotna |
Propagowanie zdrowego stylu życia. |
Poznawanie zasad zdrowego odżywiania, piramida żywienia, przygotowywania zdrowych posiłków - udział w akcjach Szklanka mleka, owoce i warzywa w szkole. Spotkanie z dietetykiem. |
nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy pedagog, pielęgniarka szkolna |
październik 2023 |
Wpływ aktywności fizyczne na zdrowie, lekcje wychowania fizycznego, przerwy śródlekcyjne, gry i zabawy sportowe, Gry i zabawy z elementami gimnastyki korekcyjnej, realizacja programów” Aktywny dzisiaj zdrowy w przyszłości”, “Sprawny Dolnoślązaczek,” wspomaganie rozwoju psychoruchowego uczniów- zajęcia wykorzystujące metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. |
rok szkolny 2023/2024 |
|||
Uświadamianie konieczności dostosowania ubioru do stanu pogody. |
rok szkolny 2023/2024 |
|||
Przygotowywanie surówek i sałatek na zajęciach lekcyjnych, |
rok szkolny 2023/2024 |
|||
Zasady udzielania pierwszej pomocy. Znajomość numerów alarmowych. Umiejętność powiadomienia o wypadku/sytuacji zagrożenia życia. |
Przeprowadzenie zajęć na temat zasad udzielania pierwszej pomocy zawiadamiania telefonicznie o wypadku, sytuacji groźnej. |
nauczyciele, nauczyciele, wychowania fizycznego |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Wdrażanie do higieny osobistej i czystości. |
Realizacja zajęć o tematyce prozdrowotnej na lekcjach. |
nauczyciele, |
rok szkolny 2022/2023 |
|
Ład i porządek wokół siebie, ruch i zabawy na powietrzu. Wdrażanie do przestrzegania bezpieczeństwa podczas pracy i wypoczynku. |
Poznanie i przestrzeganie regulaminów sali gimnastycznej i sali komputerowej. Zasady zachowania się w stołówce szkolnej. Aktywne przerwy śródlekcyjne (w ramach wolontariatu młodzież z klas starszych organizuje zabawy na świeżym powietrzu dla młodszych) Zajęcia relaksacyjne dla uczniów chętnych. |
nauczyciele, |
wrzesień 2023-2024 |
|
Relacje - kształtowanie postaw społecznych |
Kształtowanie podstawowych umiejętności społecznych. |
Uczenie wzajemnego szacunku i pomocy wśród uczniów, uświadomienie konieczności szacunku wobec innych: nauczyciela, rodziców, osób starszych. Realizacja tematów Szkoły Dialogu: Jesteśmy razem Sami rozwiązujemy konflikty Słuchamy się wzajemnie. Okazujemy sobie serdeczność Słuchamy się wzajemnie Okazujemy sobie serdeczność Każdy daje coś od siebie Każdy z nas jest inny. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach - stwarzanie sytuacji do wyrażania własnych emocji: prosta wypowiedź, rysunek, ćwiczenia i techniki niwelujące napięcia. |
nauczyciele, wychowawcy, pedagog |
rok szkolny 2023/2024 |
Całościowy rozwój uczniów poprzez rozwijanie kreatywności, samodzielności i indywidualizmu |
Wdrażanie elementów pedagogiki Montessori w edukacji wczesnoszkolnej w systemie konwencjonalnym. |
nauczyciele |
rok szkolny 2023/24 |
|
Dbałość o dobry klimat w szkole. |
Uczniowie biorą udział w zabawach integrujących grupę lub zespół klasowy. Udział w uroczystościach klasowych i szkolnych. Obserwacja zachowań na tle rówieśników. |
nauczyciele, wychowawcy |
cały rok szkolny 2023/2024 |
|
Rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym i potrzebującym, Udział uczniów klas 1-3 w wolontariacie |
Współpraca z Samorządem Uczniowskim. Pogadanki na temat tolerancji szacunku dla drugiego człowieka. Udział w akcjach charytatywnych: Szlachetna paczka, Świąteczna zbiórka żywności, zbiórka nakrętek, Góra grosza, organizacja pomocy koleżeńskiej w nauce, |
nauczyciele, wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Rozwijanie szacunku dla symboli tradycji narodowych i obrzędowości przez udział w apelach, uroczystościach szkolnych, klasowych. |
Uczeń zna nazwę swojego kraju i polskie symbole narodowe. Ma poczucie przynależności narodowej. Rozumie sens słów: moja miejscowość, mój kraj. Bierze udział w akcjach charytatywnych. |
nauczyciele, wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Przygotowanie uczniów do udziału w życiu społecznym: wdrażanie do pracy w samorządzie klasowym, udział uczniów w pracach na rzecz klasy, szkoły, środowiska. |
Wybory do samorządów klasowych .
|
wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Kultura - wartości, normy, wzory zachowań |
Poznanie reguł zachowania w miejscach publicznych. Wdrażanie uczniów do kulturalnego zachowania w każdej sytuacji |
Uczniowie stosują formy dobrego zachowania. Biorą udział w imprezach kulturalnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Działalność” Klubu niezwykle uprzejmych uczniów” -Budowanie atmosfery przyjaźni i partnerskich stosunków w relacji nauczyciel -uczeń, uczeń-uczeń, pracownik szkoły -uczeń. Eliminowanie zachowań agresywnych i przemocy. |
wszyscy pracownicy szkoły |
rok szkolny 2023/2024 |
Kształtowanie dojrzałości społecznej |
Rozwijanie empatii wśród uczniów i uwrażliwienie na potrzeby innych - aktyny udział w wolontariacie szkolnym (wywiązywanie się z zadań związanych ze zbiórkami charytatywnymi i kiermaszami ) |
wszyscy pracownicy szkoły |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Wdrażanie do osobistej kultury bycia, czystości i kultury słowa poprzez gry, zabawy, konkursy, wycieczki, wspólne imprezy klasowe. |
Uczeń potrafi nawiązywać kontakty z rówieśnikami Toleruje indywidualne cechy innych. Rozumie potrzebę pełnienia dyżurów w klasie Zna i stosuje zasady ujęte w regulaminie klasowym. Posiada właściwy stosunek do kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Zna pomieszczenia szkolne i ich przeznaczenie. |
wszyscy pracownicy szkoły |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Stwarzanie sytuacji sprzyjających współdziałaniu i rozwojowi pozytywnych związków uczuciowych w grupie. Rozwijanie umiejętności współżycia jednostki z pozostałymi uczniami. |
Uczeń jest opiekuńczy w stosunku do kolegów, jest szczery i otwarty na problemy innych. Potrafi nieść pomoc i służyć innym radą. Jest tolerancyjny w stosunku do innych. Kształtowanie poczucia tolerancji i akceptacji dla osób innych wyznań, kultur i narodowości |
wszyscy pracownicy szkoły |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Kształtowanie nawyków korzystania z dóbr kultury. |
Udział w lekcjach muzealnych, oglądanie przedstawień teatralnych i seansów filmowych, zwiedzanie zabytków architektury. |
nauczyciele |
rok szkolny 2023/24 |
|
Uświadomienie znaczenia rodziny jako środowiska kształtującego system wartości każdego człowieka |
Podczas zajęć lekcyjnych, lekcji religii, lekcji etyki. |
nauczyciele |
rok szkolny 2023/2024
|
|
|
Zachęcanie uczniów do czytania książek -promocja czytelnictwa, rozwijanie aktywności czytelniczej, rozbudzenie ciekawości literackiej. |
Realizacja projektów: “Bajka pomaga zrozumieć siebie i świat”-zajęcia z bajkoterapii, “ Lekturki spod chmurki”, lekcje biblioteczne dla uczniów. |
nauczyciele , nauczyciel bibliotekarz |
rok szkolny 2023/24 |
Bezpieczeństwo i profilaktyka |
Przeciwdziałanie agresji i przemocy. |
Współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych warsztaty dla uczniów. Wprowadzenie mediacji rówieśniczych jako metody rozwiązywania konfliktów. |
nauczyciele, wychowawcy, pedagog |
rok szkolny 2023/24 |
|
Przeciwdziałanie uzależnieniom Bezpieczeństwo w Internecie |
Realizacja programu Bezpieczny Internet – zajęcia warsztatowe, organizacja Dnia Bezpiecznego Internetu. Umiejętne korzystanie z komputera. Poznanie zagrożeń jakie niesie komputer. Zapoznanie z zasadami bezpiecznego zachowania się w szkole. |
nauczyciele, wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Zasady poruszania po drogach - spotkanie z policjantem. |
Zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Spotkania z policjantami. Lekcje nt. zachowania się podczas niebezpiecznych sytuacji – sygnały alarmowe, droga ewakuacyjna - zapoznanie uczniów z numerami alarmowymi i właściwymi sposobami formułowania komunikatów z prośbą o pomoc. Warsztaty z przedstawicielami Straży Miejskiej |
pedagog |
wrzesień 2023 |
|
Realizacja projektu” Bezpieczny Dolnoślązak” |
Spotkania i pogadanki z przedstawicielami Straży miejskiej, Policji, Straży Pożarnej |
Magdalena Nadolska, pedagog, nauczyciele |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Realizacja programów prozdrowotnych i profilaktycznych. |
Współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Strażą Miejską we Wrocławiu |
pedagog, psycholog |
rok szkolny 2023/24 |
Klasy IV - VIII |
|
|
|
|
Obszar |
Zadania |
Sposoby realizacji |
Osoby odpowiedzialne |
Termin realizacji |
Zdrowie - edukacja zdrowotna |
Kształtowanie umiejętności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych. |
Lekcje wychowawcze dotyczące kształtowania postaw prozdrowotnych, w tym zdrowia psychicznego i fizycznego. Udział w Programach zewnętrznych (w tym: I pomoc przedmedyczna, wf z AWF, Programy PPSSE - Bieg po zdrowie, |
nauczyciele, wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
Prezentowanie sposobów pokonywania własnych słabości oraz akceptowania ograniczeń i niedoskonałości. |
Realizacja programów prozdrowotnych i profilaktycznych, m.in. poprzez Szkołę Dialogu |
nauczyciele, wychowawcy, pedagog |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Rozwijanie nawyków spędzania wolnego czasu |
Udział w zajęciach „Wychowania do życia w rodzinie” i pozalekcyjnych zajęciach ruchowych. Klasowe wycieczki turystyczno - krajoznawcze. Aktywne przerwy śródlekcyjne organizowane przez uczniów klas starszych w ramach wolontariatu dla uczniów klas młodszych przy wykorzystaniu sprzętu sportowego. Zajęcia integrujące grupę klasową - organizacja wyjść - ogniska, nocowanie w szkole, wieczory filmowe, popołudnia z grami planszowymi (świetlica) |
nauczyciele, nauczyciele świetlicy ,wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych |
Organizacja projektów o tematyce zdrowego żywienia- spotkanie z dietetykiem. samokontrola i samoocena (współpraca pielęgniarką szkolną). Dobra woda zdrowia doda - promowanie picie wody i stały dostęp do dystrybutorów. |
nauczyciele, wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Relacje - kształ- towanie postaw społecznych |
Rozwijanie umiejętności rozumienia innych, która sprzyja efektywnej współpracy. |
Całoroczna praca nad integracją zespołu klasowego,. Integracja uczniów we wszystkich klasach 8 września.Obchody urodzin, świąt, |
nauczyciele, wychowawcy |
08.09.2023 rok szkolny 2023/2024 |
Rozwijanie poczucia przynależności do grupy (zespół klasowy, samorząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota). |
Przydzielanie uczniom odpowiedzialnych funkcji i wdrażanie ich do dokonywania samooceny pod kątem realizacji powierzonych zadań (np. pełnienie dyżurów klasowych). Aktywna działalność w Samorządzie Klasowym, Samorządzie Uczniowskim, Szkolnym Klubie Wolontariusza, KNUU. |
nauczyciele, wychowawcy |
wrzesień 2022 rok szkolny 2023/2024
|
|
Kształtowanie otwartości na doświadczenia innych ludzi. |
Zachęcanie uczniów do działań w zakresie tzw. pomocy koleżeńskiej (w tym uczniom z Ukrainy). |
nauczyciele, wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Wyzwalanie chęci do działania na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat). |
Aktywny udział w akcjach organizowanych na terenie szkoły, gminy i powiatu, w ramach możliwości |
opiekun wolontariatu |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Realizacja tematów Szkoły Dialogu: Jesteśmy razem Sami rozwiązujemy konflikty. Słuchamy się wzajemnie Okazujemy sobie serdeczność. Każdy daje coś od siebie Każdy z nas jest inny. W klasie szóstej dodatkowo Demokratyczne ABC. W klasie 7 i 8 realizacja tematów o antysemityzmie, rasizmie, homofobii i innych rodzajach dyskryminacji, które są obecne w dzisiejszej Europie. |
Przeprowadzenie warsztatów, dzięki którym uczniowie nabywają różnego rodzaju kompetencje społeczne, takie jak aktywne słuchanie, wyrażanie uczuć, stawianie się w sytuacji drugiej osoby, rozwiązywanie konfliktów, dawanie komplementów, radzenie sobie ze złością, docenianie różnic czy rozpoznawanie uprzedzeń. Lekcje wykorzystuje się także do wspólnego dokonywania ustaleń co do sposobu traktowania się nawzajem oraz do wymyślania i przydzielania zadań i obowiązków.
|
nauczyciele, wychowawcy, pedagog |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Kultura - wartości, normy, wzory zachowań . |
Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów. |
Zachęcanie do udziału w szkolnych i pozaszkolnych kołach zainteresowań, zawodach i konkursach.(Zdolny Ślązak, Kangur Matematyczny, konkursy informatyczne, zawody robotyczne).
|
nauczyciele, wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Rozwijanie wrażliwości na piękno bliższej i dalszej okolicy, naszej ojczyzny poprzez uczestnictwo w wycieczkach krajoznawczych i turystycznych (poznanie atrakcyjności własnej miejscowości i jej okolic pod względem turystycznym). Współorganizowanie i udział w imprezach szkolnych oraz gminnych. Obchody: Międzynarodowego Dnia Orderu Uśmiechu, Dnia Życzliwości, Dnia Patrona Szkoły, Dnia Edukacji Narodowej, Święta Niepodległości, Dnia Kropki, Światowego Dnia Kolorowej Skarpetki (na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa) i inne. Godne reprezentowanie Szkoły i Sztandaru Szkolnego podczas różnego rodzaju uroczystości i akademii. Godne reprezentowanie szkoły podczas konkursów, zawodów i wycieczek. |
nauczyciele, wychowawcy, pedagog, opiekun SU, opiekun Pocztu Sztandarowego |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Rozpoznawanie słabych i mocnych stron uczniów w celu wybory szkoły średniej |
Zajęcia z doradztwa zawodowego w klasach 7 i 8. Warsztaty zawodoznawcze. Udział w dniach otwartych szkół. Udostępnienie informacji o ofercie kształcenia w szkołach. |
Wychowawcy klasy Nauczyciel Doradca Zawodowy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
|
Uświadomienie znaczenia rodziny jako środowiska kształtującego system wartości każdego człowieka |
Realizacja podczas lekcji wychowawczych, , lekcji religii, zajęć z etyki. Organizacja “Festynu Rodzinnego”. |
wychowawcy klas, wszyscy nauczyciele |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Kształtowanie nawyków korzystania z dóbr kultury |
Udział w lekcjach muzealnych, zwiedzanie zabytków architektury, oglądanie przedstawień teatralnych i seansów filmowych. |
nauczyciele |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Kształtowanie preferencji czytelniczych uczniów w kierunku wartościowej literatury. |
Zachęcanie uczniów do czytania książek, ukazywanie korzyści płynących z czytelnictwa. Systematyczne uzupełnianie zbiorów o pozycje odpowiadające zainteresowaniom uczniów- zakup i pozyskiwanie nowych pozycji książkowych. |
dyrektor szkoły, nauczyciele, bibliotekarz |
|
Bezpieczeństwo - profilaktyka zachowań ryzyko- wnych |
Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji. |
Szkolny "Kącik Mediacji", Warsztaty z mediacji rówieśniczych dla uczniów. |
mediatorzy szkolni, pedagog ,nauczyciele |
rok szkolny 2023/2024 |
Bezpieczeństwo w sieci i cyberprzemoc |
Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w sieci, cyberprzemocy. Straż Miejska Wrocławia (dla klas: 4, 5, 6, 7, 8), udział klas w spektaklach Teatru Profilaktycznego:”Hejter” i “ Dzieci sieci”
|
nauczyciele, pedagog |
I półrocze roku szkolnego 2022/23 |
|
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i internetu. |
Warsztaty dotyczące uzależnień behawioralnych (dla klas:4,5,6,7,8) |
pedagog, terapeuta uzależnień |
pierwsze półrocze roku szkolnego 2023/2024 |
|
Uświadomienie uczniom negatywnych skutków działania środków psychoaktywnych, dopalaczy, napojów energetyzujących oraz następstw działania tych substancji |
Godziny wychowawcze, warsztaty z terapeutą uzależnień w klasach 4,5,6,7,8, Debata w klasie 8 -warsztaty poświęcone szkodliwości alkoholu. |
nauczyciele, pedagog, terapeuta uzależnień |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy i znajomości procedur wzywania pomocy |
W trakcie lekcji wychowania fizycznego- pokaz i ćwiczenia praktyczne. |
Nauczyciele wychowania fizycznego |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Rozwijanie poczucia osobistej odpowiedzialności, zachęcanie do angażowania się w prawidłowej zdrowe zachowania. |
Udział w zajęciach „Wychowanie do życia w rodzinie”, spotkanie z dietetykiem
|
nauczyciel WDŻ, nauczyciele, wychowawcy |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Konsekwencje zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży. |
Zajęcia z policjantami komisariatu w Długołęce. |
pedagog |
październik 2023 |
|
Wizyta w Sądzie w Oleśnicy.(klasa 6a, 6b) |
pedagog, wychowawcy klasy |
rok szkolny 2023/2024 |
||
Warsztaty socjoterapeutyczne dla klasy 5 i 6 - poprawa relacji w klasie |
Warsztaty z socjoterapeutą |
wychowawca, pedagog |
wrzesień 2023-2024 |
|
Stop przemocy.Sprawca czy ofiara |
Warsztaty dla klasy i 6b |
pedagog, psycholog |
I półrocze rok szkolny 2022/2023 |
|
|
Wspieranie odporności psychicznej uczniów Warsztaty dla klasy 5a |
“Warsztaty szeptane”-wspieranie odporności psychicznej uczniów. |
pedagog, psycholog |
I półrocze rok szkolny 2022/2023 |
|
Znaczenie komunikacji w budowaniu własnego wizerunku- |
Autoprezentacja oraz budowanie relacji społecznych -warsztaty dla klasy 7b |
pedagog, psycholog |
I półrocze rok szkolny 2022/2023 |
|
Wspieranie odporności psychicznej uczniów Warsztaty dla klasy 8 |
“Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem” |
pedagog, psycholog |
I półrocze rok szkolny 2022/2023 |
|
Wspieranie odporności psychicznej uczniów Warsztaty dla klasy 4a i 4b |
Trening zmniejszania lęku i zamartwiania się. |
pedagog, psycholog |
I półrocze rok szkolny 2022/2023 |
Współpraca z rodzicami |
Współpraca z rodzicami w zakresie pracy, pomocy dydaktyczno - wychowawczej |
Zapoznanie rodziców z dokumentami szkoły (Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania, Statut, Szkolny Program Profilaktyczno - Wychowawczy). Zapoznanie rodziców z procedurami postępowania w sytuacji ucznia przewlekle chorego lub zdarzenia nagłego |
nauczyciele, pedagog, psycholog |
wrzesień 2023 |
Wspólne omawianie problemów dziecka, pomoc w zorganizowaniu pomocy: kontakt z pedagogiem szkolnym, psychologiem. logopedą, poradnią PPP, GIPS.GOPS |
Spotkania indywidualne i grupowe z nauczycielem, pedagogiem lub psychologiem. Każdy nauczyciel jest dostępny godzinę w tygodniu dla uczniów i rodziców, ponadto raz w miesiącu o jednej porze konsultacje wszystkich nauczycieli. Informacje na stronie szkoły. |
nauczyciele, pedagog, psycholog |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Spotkanie rodziców uczniów klasy 5 i 6 z socjoterapeutą Hubertem Giezkiem. |
Omówienie zachowania uczniów po zakończeniu warsztatów socjoterapeutycznych. |
pedagog szkolny |
wrzesień. październik 2023 |
|
Spotkanie rodziców z terapeuta uzależnień Krzysztofem Dereszem. |
Spotkanie dotyczące uzależnień dzieci i młodzieży. |
pedagog szkolny |
Rok szkolny 2023/24 |
|
Spotkanie z rodzicami uczniów klasy 8 |
Spotkanie dotyczące rekrutacji do szkół średnich. |
doradca zawodowy |
maj 2024 |
|
Włączanie rodziców w życie klasy i szkoły. |
Udział w konsultacjach i zebraniach szkolnych |
nauczyciele, pedagog, psycholog |
rok szkolny 2023/2024 |
|
Warsztaty dla rodziców |
Współpraca z PPP |
pedagog |
Rok szkolny 2023/24 |
|
Bezpłatne webinaria dla rodziców |
Edumaster, Akademia Webinaru, Klub Nauczyciela - przekazujemy link do webinaru rodzicom poprzez dziennik Librus |
nauczyciele, pedagog, psycholog |
Rok szkolny 2023/22024 |
|
Nauczyciele |
Szkolenie”Szkoła Dialogu”-Mediacje Rówieśnicze jako metoda rozwiązywania konfliktów |
Szkolenie dla nauczycieli - prowadziła psycholog Martyna Stec. |
dyrekcja szkoły |
29 sierpień 2023 r. |
Szkolenia z Akademii Librus realizowane indywidualnie przez nauczycieli |
Szkolenia dla nauczycieli. |
Dyrekcja szkoły |
Rok szkolny 2022/2023
|
|
Szkolenie dla nauczycieli przed egzaminem ósmoklasisty |
Rada Pedagogiczna szkoleniowa przed egzaminami klas ósmych. |
Dyrekcja szkoły |
II półrocze Rok szkolny 2023/24 |
|
Diagnoza poziomu bezpieczeństwa w szkole |
Ankiety, rozmowy z uczniami i rodzicami |
nauczyciele, wychowawcy klas, pedagog |
maj 2024 r. |
Sposoby realizacji programu będą uzależnione od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Metody pracy z uczniami:
Realizacja Programu wychowawczo-profilaktycznego odbywa się w ramach:
- zajęć edukacyjnych klas prowadzonych przez nauczycieli :wos-u, języka polskiego, informatyki, plastyki, muzyki, biologii, historii,
- zajęć z wychowawcą,
- zajęć warsztatowych prowadzonych przez psychologa,
- zajęć prowadzonych przez pracowników Straży Miejskiej, Policji, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej,
- wyjść do teatru, na wystawy,
- imprez i uroczystości klasowych, szkolnych z zapewnieniem bezpieczeństwa dla uczniów,
- konkursów szkolnych i międzyszkolnych
- realizacji programów i projektów edukacyjnych,
V. EWALUACJA PROGRAMU
METODY EWALUACJI. Ewaluacja – oceniamy czy i na ile zamierzenia zostały zrealizowane. |
Osoby dokonujące ewaluacji |
---|---|
|
|
Program uchwalony przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej,
wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Orderu Uśmiechu w Mirkowie
uchwała nr 2/2023/2024 z dnia 14 września 2023r.